Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Poczucie własnej wartości – podróż ku sobie cz.1
Poczucie własnej wartości – podróż ku sobie cz.1

Czym jest poczucie własnej wartości? Jak je rozpoznać? Skąd wiemy jakie ono jest u nas? Jak pracować nad własnym poczuciem własnej wartości i przede wszystkim jak wspierać nasze dorastające dziecko w tym by wzmacniać jego samoocenę?

Dorastający nastolatek żyje w świecie zdominowanym przez sukces i rywalizację. Media społecznościowe kreują obraz piękna, doskonałości, życia pełnego wrażeń, pozytywnych relacji. Obraz ten, który jest zaledwie wycinkiem rzeczywistości może zaburzać znacząco autentyczność tego jaki jest świat, człowiek i samo życie w percepcji dziecka i nastolatka. Presja rówieśników jest często tak duża, że występuje duże ryzyko, że nastolatek zrezygnuje z części siebie by spełnić oczekiwania innych i będzie się dostosowywać ponad wszystko, zatracając jednocześnie swoje pasje, zainteresowania, to kim jest i to jaki sam chce być.

Nastolatek w tym okresie szuka odpowiedzi na znaczące dla siebie pytania: kim jestem, jaki jestem, do czego dążę i przede wszystkim czy jestem wystarczający? Stara się zrozumieć i odkryć istotę swego bycia i jednocześnie zaakceptować siebie takim jakim jest. Próbuje on znaleźć punkt odniesienia do własnego poczucia własnej wartości i wtedy najczęściej zaczyna gubić się w oczekiwaniach otaczającego świata. Podlegając ciągłej ocenie zaczyna sam oceniać swój wygląd, zachowanie, umiejętności, osiągnięcia, majątek. Zapominając lub nie wiedząc, że wartość jego tkwi w samym byciu, w tym, że jest i że to jest zupełnie wystarczające.

Nasze myśli kształtują naszą rzeczywistość, to kim jesteśmy dla samych siebie, ale też to jak widzą i odbierają nas inni. To my decydujemy czy poglądy i oceny innych będą mieć wpływ na to, co sami myślimy o sobie. Budowanie poczucia własnej wartości jest fundamentem do dalszego rozwoju, zarówno społecznego jak i emocjonalnego. To myśli bowiem tworzą naszą teraźniejszość i szczęście. Niezwykle ważne jest zrozumienie tego, że wartość człowieka nie jest zależna od osiągnięć, statusu materialnego, ocen w szkole czy opinii innych. Podstawową wartością człowieka nie jest to, co on osiąga, ale jak buduje relacje i wpływa na życie innych.

Każdy z nas jest ważny, unikalny, z własną ścieżką rozwoju, celami, marzeniami i wyzwaniami. Odkrywanie własnej wartości to proces wymagający otwartości na zmiany, działania i mierzenia się z własnymi przekonaniami. To proces, w którym opinie i oczekiwania innych zastępowane są poprzez pozytywne myśli o sobie oraz własne cele i marzenia. Negatywne myślenie prowadzi do niskiej samooceny, dlatego tak istotna jest praktyka zastępowania ich pozytywnymi przekonaniami. Niezwykle pomocna okazuje się tu praca z afirmacjami, które codziennie tworzą pozytywne wzorce myślenia o sobie i o życiu. Są to krótkie, pozytywne i motywujące wyrażenia. Mogą być one stosowane do poprawy samooceny, osiągnięcia konkretnych celów życiowych oraz zmiany przekonań. Listę afirmacji można stworzyć samemu lub skorzystać z gotowych, specjalnie zaprojektowanych kart terapeutycznych i coachingowych. Najczęściej praktyka polega na losowaniu karty z talii kilkudziesięciu afirmacji. Kartę można umieścić w miejscu, w którym jest widoczna, spoglądać na nią regularnie i pozwolić by wpłynęła na nasze przekonania i stała się katalizatorem zmian w obecnym życiu, a szczególnie by pomagała w osiąganiu pozytywnego myślenia o nas samych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl