Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
10 sposobów na podniesienie samooceny
10 sposobów na podniesienie samooceny

Oto 10 sposobów, które mogą pomóc Ci w budowaniu własnej samooceny i pewności siebie. Wymagają one praktyki i systematyczności, która na początku może być trudna. Warto tę pracę podjąć, bo może ona doprowadzić do znaczących, pozytywnych zmian w Twoim życiu.  

  1. Świętuj małe sukcesy. Możesz prowadzić dziennik i zapisywać w nim swoje osiągnięcia, co pomaga w uświadamianiu własnych możliwości i umiejętności.
  2. Praktykuj wdzięczność. Zapisuj codziennie trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a. Możesz je zapisywać w dzienniku lub na karteczkach i wrzucać je do specjalnej skrzynki, która w trudnych momentach będzie przypominać Ci ile dobrych rzeczy jest w twoim życiu.
  3. Wyrażaj swoją kreatywność. Namaluj obraz, stwórz grafikę, film, muzykę, napisz tekst na bloga, wiersz, pisz książkę, zrób zdjęcie, wykonaj rękodzieło, albo coś ugotuj. Wybierz to, co sprawia Ci przyjemność i pozwala jednocześnie na wyrażanie Twoich myśli i uczuć.
  4. Ucz się nowych rzeczy. Zdobywanie nowych kompetencji i wiedzy prowadzi do zwiększenia poczucia własnej skuteczności, daje satysfakcję, otwiera nowe możliwości zawodowe, umożliwia lepsze dostosowanie się do zmieniających okoliczności życiowych.
  5. Stawiaj granice. By mieć większe poczucie kontroli nad własnym życiem, zwiększać szacunek do samego siebie oraz żeby uczyć innych, że Twoje uczucia i potrzeby są ważne.
  6. Błędy traktuj jako życiowe lekcje. Są one nieodłącznym elementem nauki i rozwoju. Myślenie o nich w ten sposób dodaje nam odwagi do podejmowania wszelkiego rodzaju prób i wyzwań. Jednocześnie analiza doświadczeń umożliwia nam wyciąganie wniosków, lepsze rozumienie i podejmowanie dostosowanych do naszych potrzeb decyzji w przyszłości.
  7. Zadbaj o swój wygląd i zdrowie. Poczucie atrakcyjności i zadowolenie z własnego ciała mogą pozytywnie wpływać na własne samopoczucie i poziom zadowolenia. Mając natomiast większą siłę, energię i wytrzymałość możemy być bardziej aktywni i skuteczni.
  8. Doświadczaj spokoju. Możesz uprawiać ulubiony sport, ćwiczyć jogę, medytację, praktykować uspokajający oddech, spędzać czas w otoczeniu przyrody. Ćwicz techniki, które pomagają Tobie osiągać wewnętrzny spokój i równowagę.
  9. Dbaj o rozwój osobisty. Pomocne okazać się tu mogą książki, kursy, szkolenia, filmy z zakresu rozwoju osobistego. Pomogą one Ci bardziej zrozumieć siebie, życie, otaczający świat, a także umożliwią samodzielną pracę nad swoimi przekonaniami. Pamiętaj, że możesz ćwiczyć afirmacje. Regularne powtarzanie sobie pozytywnych wyrażeń, myślenie o nich znacząco mogą wpłynąć na wzmocnienie własnej samooceny.
  10. Buduj pozytywne relacje. Spędzaj czas z ludźmi, którzy Cię wspierają, akceptują i cenią za to, że jesteś. Relacje stwarzają możliwość do wzajemnego rozwoju, dostarczają pozytywnych wzorców, a przede wszystkim zmniejszają poczucie izolacji i samotności.

Który ze sposobów możesz wdrożyć do swojego życia już dziś?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl